U pulskoj Zajednici Talijana - Circolo i petog dana ovogodišnjeg Festivala dječje knjige svoje su znanje s publikom podijelili autori, vrhunski umjetnici, književnici, ilustratori i slikari. U radionici smišljanja priča, koju je vodio Želimir Periš, višestruko nagrađivani književnik i autor društvenih i zabavnih video igara, učenici 3. c razreda Osnovne škole Tone Peruška napisali su i ilustrirali slikovnicu „Problem s vodom“. Glavni su junaci Željko i Marina, koji su jednog dana spasili grad zapao u velike probleme.
Na Pikniku s autorom, uz pomoć Librice Iris i šest volontera koji su čitali te brdo znatiželjne djece „na osmom pulskom brdu knjiga“ Želimir Periš je predstavio i svoju slikovnicu „Dan kad se ugasio ekran“ (Naša djeca). Knjigu je ilustrirala Monika Markić, a priča je to o Vjeranu, dječaku koji ne može zamisliti život bez ekrana, ili kako kažu njegovi djed i baka „bleji u ekran kao tele u šarena vrata“. Ali, sve se mijenja kada je vozač bagera presjekao kabel za struju jer nije gledao kuda vozi, nego je gledao u mobitel, i - grad je cijeli vikend ostao bez struje. Umjesto dosade, Vjeran „bez ekrana“ otkriva uzbuđenje i zabavu u stvarnom svijetu, čitanju stripova, igranju društvenih igara, aktivnostima i druženju s obitelji… Na kraju, ono što je na početku trebao biti najgori mogući vikend, postao je zapravo najbolji mogući vikend u životu. Vjeran je naučio da je važan balans između čitanja, igranja i gledanja u ekran. S time su se složila i djeca u publici i velikim aplauzom prihvatila poruku o potrebi da se uspostavi ravnoteža između virtualnog svijeta i stvarnog života.
Maja Biondić na Piknik je donijela svoju autorsku slikovnicu „Brod za avanture“ (Knjiga u centru). O svojoj priči „o mašti koja nas može odvesti puno dalje nego što mislimo i govori o običnom odrastanju jedne obične djevojčice u brodu za pomalo neobična putovanja“, autorica je kazala: „Htjela sam doprijeti i do odraslih kojima je još uvijek važan povratak u djetinjstvo.“ Susret s autoricom vodio je Librić Jan, a djeca su, uz ostalo, Maju Biondić pitala kako to crta i piše tako perfektno?
Danas je na Pikniku predstavljena i slikovnica o likovnoj umjetnosti književnice Sanje Lovrenčić i ilustratora Dominika Vukovića „U ritmu meandra s Julijem Kniferom“ (Mala zvona). Ovu slikovnicu, koja prikazuje opus jednog od najoriginalnijih i najcjenjenijih hrvatskih umjetnika 20. stoljeća i donosi priču o Juliju Kniferu i njegovim čuvenim meandrima, predstavili su Dominik Vuković, likovni umjetnik i Librica Iris.
„Meandar je antički ukras, meandar nema ni početak ni kraj. Meandar je početak do kojeg je stigao Julije Knifer, slikar koji je cijeli svoj život slikao meandre i zapisivao svoje misli uz njih. Meandar je i misterij koji može predstavljati nešto drugo, nepoznanica unutar sebe, a ima ga i u labirintu. Meandar je uspon i silazak, put u nepoznato ili poznato kroz puno različitih zavoja. Za Julija Knifera meandar je bila ideja, izazov i inspiracija, i zato ih je napravio toliko i radio ih je stalno“, objasnio je Dominik Vuković, kojeg zovu i Domingo, a s djecom je razgovarao i o svim mogućim nijansama bijele i različitim tonovima crne boje. Objasnio je i zašto je odlučio biti slikar te kako izgleda slikarov radni dan. „Slikanje je i ljubav prema gledanju stvari oko sebe. To je i zanimanje u kojem se može raditi zaista sve“, kazao je Domingo i crtajući na sceni poručio: „Kad nemaš ideju moraš je naći. Ideja neće uvijek doći do tebe. Moraš se boriti za nju.“

Dan je završen u Librić teatrinu gdje je gostovala predstava „Dome, slatki dome“ Dječjeg kazališta Dubrava, nastala po istoimenoj slikovnici Svjetlana Junakovića. Redateljica Katarina Madirazza i autorica dramatizacije Danijela Evđenić i glume u predstavi te su potpisale i izbor glazbe. Kazališna je to priča o maloj mišici, koja odluči negdje drugdje potražiti svoj novi dom. Na svom putovanju susreće različite životinje, a dinamične scene pune neočekivanih obrata, plesa i akrobatike, otkrivaju kako žive različite životinje i koje ljudske osobine u njima možemo prepoznati. No to je u konačnici i priča o tome kako doživljavamo svoj dom i što on za nas znači. Scenografija i kostimografija predstave djelo su Marte Dolenčić i Magdalene Biškup.
Librić ima i bogati prodajni dio koji je u Circolu otvoren i u subotu i nedjelju od 8. do 20.30 sati, a izloženo je oko četiri tisuće naslova slikovnica i knjiga za djecu i mlade koji su ponuđeni publici po posebno povoljnim cijenama. Sve informacije o programima i gostima 18. Monte Librića moguće je pratiti na web stranici https://www.montelibric.hr//, te društvenim mrežama.