Sud u Italiji odbio je zahtjev potomaka posljednjeg talijanskog kralja za povrat dragulja krune, a sudac je naložio da nacionalno blago ostane vlasništvo države. U veljači 2022. potomci posljednjeg talijanskog monarha tužili su talijansku državu za povrat dragulja, koji su gotovo 78 godina bili pohranjeni u škrinji s blagom u sefu u Banci Italije - središnjoj banci zemlje - usred dugotrajne sage o njihovom vlasništvu, piše Guardian.
Pravni postupak uslijedio je nakon što potomci kralja Umberta II. Savojskog nisu uspjeli postići dogovor s bankom o povratu dragulja, koji se sastoje od više od 6000 dijamanata i 2000 bisera postavljenih na broševe, ogrlice i tijare koje su nosile razne princeze i kraljice tijekom 85-godišnjeg postojanja monarhije, a procijenjeni su na 300 milijuna eura.
Posljednji vladajući kralj u povijesti Italije – Umberto II. od Savoje, umro je 18. ožujka 1983. godine. On je postao kralj nakon Drugog svjetskog rata, u svibnju 1946. godine, kad je njegov otac abdicirao u njegovu korist. Kako je već sljedećeg mjeseca monarhija u Italiji ukinuta, Umberto II. zapravo je vladao tek 34 dana pa ga zbog toga Talijani nazivaju Svibanjskim kraljem - Re di Maggio, piše povijest.hr.
Majka Umberta II. bila je Crnogorka. Zvala se Jelena i bila je kći poznatog crnogorskog kralja Nikole I. Petrovića-Njegoša. Njena sestra Zorka udala se za budućeg srpskog kralja Petra Karađorđevića, s kojim je imala sina Aleksandra, poznatog kao diktatorski vladar Jugoslavije. Kralj Umbero II. i jugoslavenski kralj Aleksandar Karađorđević bili su, dakle, bratići.
Rimski građanski sud u četvrtak je odbacio zahtjev bivše obitelji Savoy za priznavanje njihovih prava vlasništva, opisujući zahtjev kao "očito neutemeljen". Olina Capolino, odvjetnica Banke Italije, pozdravila je presudu. "Kao građanka, sada se nadam da će država uskoro izložiti ove povijesne dragulje u muzeju", rekla je.
Banka Italije preuzela je dragulje 5. lipnja 1946., tri dana nakon što su Talijani glasali za ukidanje monarhije i devet dana prije nego što je Umberto II., koji je vladao samo 34 dana, prognan u progonstvo zajedno sa svojim muškim nasljednicima.
Umberto II. zamolio je Falconea Lucifera, tadašnjeg ministra kraljevske kuće, da dragulje donese Luigiju Einaudiju, tadašnjem guverneru Banke Italije, koji je kasnije postao predsjednik, na čuvanje. Kaže se da su dragulji bili jedini dio kraljevskog imanja koji talijanska država nije konfiscirala nakon što je monarhija ukinuta, činjenica za koju se obitelj Savoia nadala da će im omogućiti da povrate posjed, prenosi Guardian.
Nakon što je monarhija u Italiji ukinuta, Umberto II. otišao je u emigraciju. Dapače, talijanski ustav iz 1947. godine zabranio je njemu i svim ostalim muškim pripadnicima kraljevske dinastije vratiti se u Italiju. Tako Umberto II. više nikad nije smio nogom stupiti u domovinu, pa je u emigraciji i umro. Smrt ga je zatekla u Ženevi. Tek 2002. ponovno je dopušteno muškim pripadnicima kraljevske dinastije Savoja da uđu u Italiju, navodi povijest.hr.