Iako je Njemačka potpisala kapitulaciju 8. svibnja 1945. rat nije bio gotov u Jugoslaviji. Ustaše, dio četnika i belogardejci povlačili su se prema Austriji, gdje su ih Englezi izručili Titu. No, u Bosni je rat i dalje trajao. Ostaci četnika pokušali su proboj prema Srbiji što je dovelo do zadnje bitke između partizana i rojalista. Između 10. i 13. svibnja četničke snage pokušale su iz Bosne, preko Zelengore, Drine i Sandžaka, doći do Srbije. Partizani su spriječili njihov pokušaj stvaranjem tampon zone.
Nakon razlaza sa snagama Pavla Đurišića, četnici Dragoljuba Mihailovića iz Srbije i Bosne su se krajem ožujka 1945. preselili u okolicu Modriče. Mihailović nije htio ići u Sloveniju zbog lažnih informacija da su navodni Srbi nezadovoljni komunističkom vladavinom. Te lažne podatke je objavila OZNA koja je htjela spriječiti Mihailovića da pobjegne iz Jugoslavije.
Mihailovićeve snage su 7. svibnja brojale oko 5.000 do 6.000 ljudi, među njima i nekoliko stotina bosanskih četnika. Međutim, na Zelengoru je stiglo samo 3000 do 4000 ljudi. Tamo su ih dočekali brojniji i bolje opremljeni partizani. Jugoslavenska vojska potisnula je Četnike u visoku i strmu klisuru rijeke Jezerice. Četnici su zbog toga bili izloženi kopnenim, topničkim i zračnim napadima. Tijekom silaska i prelaska rijeke, Četnici su pretrpjeli teške gubitke, veliki broj ljudi, svi njihovi konji, teška oprema, arhiva i radio stanice uništeni su.
Samo nekoliko stotina četnika uspjelo je preživjeti; među njima je bio i Mihailović. Ostaci su se skrivali po bosanskim planinama dok im je OZNA bila za petama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Bravo drugovi ta banda izdajnicka SEprodala hitleru dobili su sta su trazili
Velika šteta da ih se nije ozbiljnije kaznilo.