U okupiranom Mariupolju otvoren je ogranak Muzeja obrane i opsade Lenjingrada posvećen Andreju Ždanovu, jednom od organizatora Staljinovih represija. O tome je u svom Telegram kanalu napisao viceguverner Sankt Peterburga Boris Piotrovski, sin direktora Ermitaža Mihaila Piotrovskog, piše Meduza.
Ždanov je bio poznat progonu intelektualaca
Prema njegovim riječima, muzej je otvoren prema naputku Vladimira Putina. Otvaranje muzeja nazvao je "dugo očekivanim i, naravno, jednim od značajnih događaja u Godini branitelja domovine i 80. obljetnici Velike pobjede".
Muzej se nalazi u ulici Georgievskaya 55, gdje je nekoć živjela obitelj Ždanov. Sam sovjetski dužnosnik rođen je u ovom gradu 1896. Godine 1948. rodni grad Staljinova druga preimenovan je u Ždanov, podignut mu je spomenik na Trgu Voinov-Osvoboditelej u Primorskom parku, a bista je postavljena u Gradskom vrtu. Godine 1969. njegov muzej otvoren je u zgradi na Georgijevskoj, koja je na ovom mjestu postojala do 1989. godine.
Ždanov je 1915. postao član Ruske socijaldemokratske radničke partije, 1930. izabran je za člana CK, a 1934. za tajnika CK Svesavezne komunističke partije (boljševika). Kao visoki partijski rukovoditelj provodio je čistke u lenjingradskoj organizaciji Svesavezne komunističke partije (boljševika) protiv tzv. trockista i buharinovaca.
Godine 1939. postao je član Politbiroa, a za II. svjetskog rata član vojnoga vijeća lenjingradskoga bojišta; 1944. dobio je čin general pukovnika. Od 1937. do smrti bio je zastupnik Vrhovnoga sovjeta SSSR-a. Nakon rata osudio je mnoge književnike, filozofe, slikare, glazbenike i druge javne radnike. Uz njegovu ličnost veže se pojam »ždanovizam«, koji obilježava kruto dogmatsko stajalište i administrativne mjere zabrana i progona na području znanosti, umjetnosti i kulture uopće.
Rusi su odnijeli eksponate muzeja koji se prije tu nalazio
Kad je tijekom perestrojke (program reforme sovjetskog gospodarstva i politike kojega je lansirao Mihail Gorbačov 1987. godine) gradu vraćeno povijesno ime srušeni su spomenici Ždanovu pa je tak raspušten i njegov muzej. Od tada se u zgradi nalazio Muzej narodnog života, ogranak Muzeja lokalne povijesti Mariupolja.
Eksponati u Muzeju narodnog života pričali su priču o naslijeđu stanovnika Azovske regije od kraja 18. stoljeća, Ukrajinaca, Rusa, Grka, Židova, Nijemaca, a zbirka je uključivala kulturne i gospodarske artefakte (do 2022. zbirka je uključivala više od pet tisuća predmeta). Tijekom sveobuhvatne invazije zgrada je preživjela, ali, prema izjavama očevidaca koje navodi Radio Sloboda, ruski vojnici odnijeli su eksponate Muzeja narodnog života (i drugih muzeja) izvan grada.
Komsomolskaya Pravda opisala je postav novog muzeja. U prvoj dvorani nalazi se restaurirani ured člana Politbiroa s njegovim portretima u različitim razdobljima njegova života. Druga dvorana posvećena je Ždanovljevim aktivnostima tijekom opsade Lenjingrada. Izložba uključuje karte, fotografije, medalje i osobne predmete pa čak i cigarete Belomorkanal. Dvorana također ima projektor koji prikazuje trenutke Ždanovljeve političke aktivnosti.
Treća dvorana posvećena je modernom Mariupolu: ovdje se posjetiteljima nudi da pogledaju fotografije grada snimljene u proljeće 2022., kada su se oko Mariupolja vodile borbe između Rusije i Ukrajine (autor fotografija je Sergej Venjavski), kao i ševrone "jedinica koje su oslobodile grad" i "neprijateljske artefakte": majice s logotipovima ukrajinskih bataljuna i fragment iz HIMARS-a.
Mnogi su ovaj potez osudili i smatraju ga sramotnim
- Ova prostorija služi i kao zbornica, gdje posjetitelji mogu gledati dokumentarne filmove o povijesti grada - piše Komsomolskaya Pravda.
Na otvorenje muzeja došao je unuk Andreja Ždanova, također Andrej Ždanov.
- Povijesna pravda počinje trijumfirati - rekao je novinarima.
Gradonačelnik okupiranog grada Oleg Morgun, imenovan od strane Rusije, rekao je da stanovnici "oslobođenog Mariupolja" "poštuju i pamte pravu povijest naše zemlje", te zahvalio stanovnicima Sankt Peterburga i guverneru Aleksandru Beglovu na "uključenosti u očuvanje i popularizaciju povijesti naroda i njegovih pobjeda".
Sada uništeni Mariupolj, koji su okupirale ruske trupe tijekom invazije punog opsega, ima status "grada pobratima" Sankt Peterburga. Novac iz proračuna potonjeg troši se na njegovu obnovu, piše Radio Sloboda.
Mnogi su ovaj potez osudili i smatraju ga sramotnim. Ukrajinski list Telegraf u članku o muzeju precizira da je "Ždanovščina" zahvatila i kulturne institucije u Ukrajini.