Napredak tehnologije, radari, novi projektili koji imaju domet nekoliko kilometara, kao da su ugasili često romantizirane zračne okršaje iz koji su izašli brojni legendarni letači kao što su bili crveni barun, Erich Hartmann, Hiroyoshi Nishizawa i drugi. No, posljednji okršaj Indije i Pakistana podsjetio je svijet na neka prošla vremena. Izgleda da je Pakistan spreman dočekao indijske zračne udare. Visokopozicionirani francuski obavještajni dužnosnik izjavio je u srijedu za CNN da je Pakistan oborio jedan borbeni zrakoplov Rafale indijskih zračnih snaga. Hrvatska je nedavno završila svoju zračnu flotu i trenutačno ima 12 francuskih aviona.
No, nekako je u sjeni prošla ogromna zračna bitka u kojoj je po nekim informacijama sudjelovalo i do 125 aviona s obje strane. Izvor CNN-a u pakistanskoj sigurnosnoj službi izjavio je da 125 pakistanskih i indijskih borbenih zrakoplova nije napustilo svoj zračni prostor. Dvije su strane razmijenile raketne udare, a bitka je trajala više od sat vremena. U nekim slučajevima projektili su lansirani s udaljenosti od preko 160 kilometara. Prema izvoru, indijske su zračne snage povremeno morale izvršiti nekoliko napada na mete. Sugovornik je opisao bitku između pakistanskih i indijskih borbenih zrakoplova kao "zračni dvoboj, čitaj dogfight.

Pakistanski dužnosnici tvrdili su da je pritom srušeno pet indijskih zrakoplova. Pakistan je istaknuo da je to bila jedna od najvećih i najdužih bitaka u suvremenoj povijesti zrakoplovstva. Ipak, ni ovaj zračni duel nije bio kao u arhaičnim okršajima. Obje strane nisu se usudile slati lovce preko granice i gađali su se projektilima iz svojih zračnih prostora. Neki drugi navodi o olupinama zrakoplova na tlu, koji kruže društvenim mrežama, demantirani su kao da potječu iz starih sukoba ili čak nisu ni iz te regije.
Najnovije tvrdnje Pakistana svakako dolaze s dozom pretjerivanja. Pakistanski izvor rekao je Nicu Robertsonu s CNN-a da su se deseci borbenih zrakoplova uključili u "zračni dvoboj" kakav nije viđen u doba mlaznih aviona. Pakistanski ministar obrane dao je sličan iskaz za CNN:
CONFIRMED: One of the three Indian Rafale jets Pakistan claimed to have downed is now confirmed.
— Clash Report (@clashreport) May 7, 2025
Wreckage bearing serial number BS-001 was found in Bathinda, verifying the Pakistani claim.
This was India’s first Dassault Rafale EH fighter jet. pic.twitter.com/xXrfhTtIUq
- Ti zrakoplovi su srušeni u zračnom dvoboju. Naši su zrakoplovi ispalili projektile, i oni su oboreni. Vrlo jednostavno - rekao je Khawaja Muhammad Asif Pojam „zračni dvoboj“ priziva prizore iz filma Top Gun, gdje se lovci u bliskom kontaktu izmiču, rone i penju kako bi izbjegli projektil neprijatelja. Borba koju opisuju pakistanski izvori zapravo je daleko od toga i više podsjeća na bitku vođenu projektilima velikog dometa. Moderni mlazni zrakoplovi opremljeni su projektilima za napad s distance, koji mogu pogoditi ciljeve na tlu i u zraku s udaljenosti od oko 160 kilometara, često bez ikakvog vizualnog kontakta s tim ciljevima. Pakistanske tvrdnje o snažnoj protuzračnoj obrani koja je odbila Indiju mogle bi biti dovedene u pitanje ako su videozapisi koje je Indija prikazala na brifingu u srijedu autentični. Najvjerojatnije je da su dijelovi tvrdnji obiju strana točni – Indija je izgubila zrakoplove, a Pakistan je doživio proboj svoje obrane.
Suprotstavljene snage
I Pakistan i Indija imaju sofisticirane sustave zemlja-zrak velikog dometa koji mogu djelovati duboko u teritorij druge strane kako bi spriječili napade. Prema podacima koje je prikupio GlobalData obje zemlje imaju ozbiljne zračne flote. Kičmu indijske zračne flote čini 220 borbenih aviona Su-30 Mk1 koje je proizvela Hindustan Aeronautics i isporučila između 2002. i 2021. godine, temeljen na izvornom ruskom dizajnu. Manja flota od 72 borbena aviona Su-30 Mk1 isporučena je od strane Irkut Corp između 1997. i 2008. godine. Najnoviji element zračne borbe Indijskog zračnog vojnog odreda su 36 višenamjenskih borbenih aviona Rafale francuskog proizvođača Dassault, isporučenih između 2020. i 2022. godine.
Pakistan upravlja nekim borbenim zrakoplovima američkog i francuskog porijekla, poput ranijih modela F-16A/B Fighting Falcon i starih Mirage 2000 aviona. Međutim, posljednjih godina naglo se okrenuo prema kineskom izvoznom tržištu, uvozeći niz borbenih zrakoplova proizvedenih od strane Chengdu Aircraft Industrial Group, s Pakistanskim aeronautičkim kompleksom uključenim u proizvodnju novijih serija.
Ukupno, Pakistan ima oko 120 zrakoplova varijanti JF-17 Block I i Block II, isporučenih između 2007. i 2021. godine, kao i 12 novijih J-10C borbenih aviona, isporučenih 2022. godine.