Za vrijeme konklave kardinali nose jednostavniju crvenu liturgijsku odjeću, takozvani choir dress koji uključuje crvenu sutanu, roketu - to je bijela čipkana bluza te crveni mozzettu, odnosno kratki plašt. Tu odjeću im ponekad pripremaju njihovi vlastiti osobni krojači, ali puno češće specijalizirane vatikanske krojačke radionice. Najpoznatija među njima je Gammarelli, službeni krojač papine odjeće. U Vatikanu, za odoru za Papu odgovoran je tim krojača koji rade unutar Vatikanskih radionica ili surađuju s talijanskim modnim dizajnerima i krojačima specijaliziranim za vjersku odjeću. Ponekad dizajneri kao što su Mario Giannini ili talijanski modni brandovi mogu biti angažirani za izradu posebnih odora.
Papinska odjeća obuhvaća nekoliko ključnih odjevnih komada: bijela papinska sutana – glavna odjeća koju papa nosi svakodnevno, papinska mantija – dugi plašt, često od svilenih materijala, papinski pojas – obično je to svileni pojas koji se nosi uz sutanu, roketa – bijela, čipkana bluza koja se nosi ispod mantije, papinska kapa odnosno mitra – visoka i ukrašena kapa koja se nosi pri liturgijskim obredima te papinske cipele.
Iako cijena ovisi o specifičnostima svakog komada odjeće, procjene sugeriraju da bi cijeli komplet papinske odjeće, uključujući sve detalje, mogao koštati između pet i 15 tisuća eura. To uključuje visoku cijenu za materijale poput svile, vune, pamuka, zlatnih niti za ukrasne elemente i ručnu izradu, što dodatno podiže cijenu. Gammarelli je specijaliziran za ručnu izradu odjeće, a sama činjenica da šiju za papu dodaje na cijeni. Ipak, cijena ovisi i o tome koliko odjeća treba biti luksuzna i koliko su uloženi detalji recimo vezenje zlatnim nitima, rijetki materijali.
Krojačka kuća Gammarelli u Rimu koja od 1798. šije odjeću za katolički kler, uključujući kardinale i papu. Gotovo svi kardinali naručuju svoju liturgijsku odjeću upravo tamo. Gammarelli je obiteljski obrt, vlasnici su šesta generacija i njihova tradicija izrade liturgijske odjeće uključuje detaljnu izradu odora za visoke crkvene dužnosnike, uključujući Papu, kardinale, biskupe i svećenike.

Osnovan 1798. godine od strane patrijarha obitelji Giovannija Antonija Gammarellija, krojačnica je osnovana za vrijeme pontifikata Pija VI. i odmah je počela služiti rimskom svećenstvu. Obuitelj je pružila ekskluzivnu uslugu zadnjih osam papa počevši od Pija XI., a imala je čast pripremiti ruho za papu Franju.
Dizajniraju i "birettu", kapu s tri ili četiri ugla koju krardinali nose na konklavama, kao i zucchetto, crveno-ljubičastukapicu koju nosi vatikanski kler. Papa pak na liturgijama nosi mitru, kapu pričvršćenu u križ na vrhu, a obris joj je potpuno šiljata luka.
- Vatikan naruči odjeću za papu ili kardinale, daju nam mjere i mi sašijemo. Boje su posebne. A što se tiče tkanina, sve su vrlo dobre kvalitete, sve je čista vuna i tako dalje. Papinu odjeću izrađujemo s velikom pažnjom - kaže Alessia Gammarelli, vlasnica "Ditte Annibale Gammarelli".
- Znate li da često dolaze vjernici koji žele kupiti 'zucchetto' da ga daju Svetom Ocu. Kupe ga od nas, stavimo ga u lijepu malu kutiju, a onda ga žele dati Papi, u nadi da će ga zamijeniti za njegov - kaže Alessia.
Posebna privilegija povijesne krojačke obitelji tiče se izbora novog pape. Tijekom svake konklave Gammarelli su zaduženi da naprave tri bijele sutane u različitim veličinama – male, srednje i velike – koje stoje spremne čekajući novog Petrovog nasljednika. Unutar dućana koji se doima kao prava riznica prošlih stoljeća, u dvije male sobe, vise ili oslonjeni na stolove i ormare portreti su bivših papa, pisao je Ewtn Vatican. Duž zidova, na policama od poda do stropa smješteni su komadi tkanina - pamuk i svila u bogatoj crvenoj i ljubičastoj boji te ukrašeni brokati prošarani metalnim nitima, gotovo sve još uvijek proizvedene u Italiji.
- Od odjeće do cipela, šešira i modnih dodataka, svi su odjevni predmeti ručno izrađeni s istom, brižljivom pažnjom za detalje. Tijekom vremena, odjećom su obučene tisuće svećenika, kao i biskupa i kardinala Crkve. Teško je pronaći vješte majstore koji nastavljaju raditi ovu vrstu posla. Posebno je teško pronaći dobre krojače - kaže šefica Gammarellija.
Papa Benedikt XVI. vratio je nošenje tradicionalnih crvenih cipela, čime je izazvao veliki interes u javnosti i medijima – toliko da su neki spekulirali da nosi cipele Prade, što nije bila istina. Za papu Benedikta XVI., crvene cipele izrađivao je Adriano Stefanelli, poznat talijanski majstor obuće iz Novare. Stefanelli je radio ručno izrađene kožne cipele koje su postale izuzetno poznate u njegovom pontifikatu.U prvim godinama pontifikata pape Franje, crne ortopedske cipele koje je nosio zbog problema sa stopalima izrađivao je španjolski obućar Antonio Arellano, iz Granade.