Top News
900 prikaza

George Simion sanja 'veliku Rumunjsku', želi pripojiti Moldaviju i dijelove Ukrajine

1/5
Alkis Konstantinidis
George Simion postao je novi predsjednički kandidat rumunjske desnice sa snažnom podrškom dijaspore. Njegova politika izaziva zabrinutost za budućnost EU-a i NATO-a

Odluka rumunjskog središnjeg izbornog tijela da zabrani kandidaturu desničaru Calinu Georgescuu šokirala je Rumunjsku i svijet. Odmah su stigle brojne reakcije, među njima i JD Vancea, Rubija i Muska. Zabrana kandidature im je došla kao naručena da nastave sa žestokim napadima i kritikama kako u Europskoj uniji više ne postoji demokracija i da se volja naroda uvažava samo kada ishod njihovog biranja odgovara strukturama u Bruxellesu.

Kako je Express ranije pisao, Calin Georgescu je pobjedom u prvom krugu rumunjskih predsjedničkih izbora izazvao pravi rašomon. Rumunjska policija je uhitila euroskeptika i desnog kandidata Georgescua zbog optužbi za davanje "lažnih informacija, lažnih izjava" i za osnivanje organizacije s "fašističkim, rasističkim ili ksenofobnim karakteristikama", kao i za osnivanje antisemitske organizacije.

Romania holds new presidential election | Author: Louisa Gouliamaki Louisa Gouliamaki

Izvorni predsjednički izbori otkazani su prije drugog kruga prošlog prosinca, nakon što je tadašnji predsjednik Klaus Iohannis skinuo oznaku tajnosti s obavještajnih dokumenata koji su sugerirali da su aktivirane stotine TikTok računa koji podržavaju Georgescua. Rumunjska vanjska obavještajna služba rekla je da Rusija stoji iza tih profila što su njegovi politički protivnici, ali i vlast u Bruxellesu okarakterizirali kao ruski hibridni rat s ciljem destabilizacije zemlje i dovođenja na vlast prokremaljskog režima. Za sličnu stvar, Moskva je optužena i u Gruziji, ali i tijekom predsjedničkih izbora u Ukrajini koji su rezultirali 'Narančastom revolucijom' 2004/05. 

No, Rumunjska desnica dobila je novog predsjedničkog kandidata koji bi mogao napraviti još veći kaos nego Georgescu.

George Simion je u ponovljenom prvom krugu pobijedio liberalnog gradonačelnika Bukurešta, Nicusora Dana. Simion je dobio 40.96 posto glasova, a Dan 21 posto. 

 - Ovi izbori nisu o jednom kandidatu, već o svakom Rumunju kojem su lagali, ignorirali ga, ponižavali, a još uvijek ima snage vjerovati i braniti naš identitet i prava - napisao je na X-u, Simion nakon pobjede u drugom krugu.

Dobar dio glasova otpao je na dijasporu koja mu je dala 70 posto podrške. Radi se o Rumunjima u Italiji, Španjolskoj i Njemačkoj gdje se bave fizičkim poslovima, piše BBC.

Romania holds new presidential election | Author: Louisa Gouliamaki Louisa Gouliamaki

Tko je George Simion?

Potencijalni rumunjski predsjednik Simion rođen je Focșani 21. rujna 1986. godine. Studirao je na Fakultetu za poslovanje i administraciju Sveučilišta u Bukureštu, gdje je stekao diplomu 2008. godine. Godine 2010. završio je magisterij iz povijesti na Sveučilištu Alexandru Ioan Cuza u Iașiju, smještenom u povijesnoj regiji Moldaviji, s temom istraživanja „zločini komunizma“. Tijekom svojih akademskih godina, Simion je aktivno sudjelovao u studentskim organizacijama koje su promicale rumunjsku povijest i kulturnu baštinu i zalagao se za ujedinjenje Rumunjske i Moldavije. 

KAO PRIGOŽIN Top News Zvuči poznato? Rumunj ima privatnu vojsku u Africi, na strani su Calina Georgescua

Političku karijeru započeo je 12. siječnja 2019. kada se kandidirao za izbore za Europski parlament. U knjizi 'Kako sam ih upoznao', objavljenoj istog mjeseca, istaknuo je da je razlog napuštanja aktivizma i ulazak u politiku odgovor vlade na požar u noćnom klubu Colectiv 2015. godine. Njegov slogan kampanje bio je România Mare în Europa („Velika Rumunjska u Europi“), što se odnosi na granice Kraljevine Rumunjske iz međuratnog razdoblja, postignute 1918. godine nakon ujedinjenja Rumunjske i Moldavije. Uz to, promovirao je poruku „anti-stranke“, tvrdeći da jedino neovisni kandidat, a ne različiti stranački interesi, može istinski predstavljati interese Rumunja. Simion je izjavio da će se boriti za prava rumunjskih manjina, poput onih u Srbiji i Ukrajini, kao i za zaštitu prava rumunjske dijaspore koji rade u Europskoj uniji (EU). Također je izrazio svoju namjeru da zaustavi ilegalnu sječu šuma u zemlji i započne gradnju autocesta koje bi bolje povezale Rumunjsku i Moldaviju.

Želi napraviti Rumunjsku ponovno velikom

Simion je osnovao stranku 'Savez za uniju Rumunja' (AUR) 2019. i u samo šest godina zapaljivom retorikom i viralnim TikTok videima došao nadomak rumunjskog političkog Olimpa. Stranka je nastala kao marginalna skupina protivnika Covid politika i cjepiva, a danas je jedna od najvećih u Rumunjskoj s milijunima birača iz dijaspore i ruralne Rumunjske. Mnoge političke pozicije AUR-a podudaraju se s onima Trumpova MAGA pokreta, od društvenog konzervatizma (stranka se predstavlja kao pro-kršćanska i pro-obitelj) do zaustavljanja vojne pomoći Ukrajini. Simion je nekoliko puta izjavio da bi se Moldavija i određeni dijelovi Ukrajine trebali vratiti Rumunjskoj. Obje zemlje su ga proglasile personom non grana i zabranile mu ulaz, piše France24.

U.S. President Trump boards Air Force One en route to Washington, D.C, at Morristown Municipal Airport | Author: Pixsell/Reuters Pixsell/Reuters

Dolaskom Trumpa na vlast, isprofilirale su se sve pukotine i razjedinjenost koji drmaju EU koja i sama ne može odlučiti želi li biti labavi ekonomski savez europskih država ili nekakva anacionalna unija koja bi u jednu zajednicu pod jednim parlamentom uključila sve zemlje starog kontinenta. Putinova invazija na Ukrajinu samo je pogoršala te tenzije. Tako bi sada Mađarska i Orban i Slovačka i Fico mogli dobiti novog člana u svom antibriselskom bloku. Iako zagovara ostanak u EU, Simion je najavio da će kršiti zakone EU-a s kojima se ne slaže i koji nisu u interesu Rumunja, rekao je za Politico. Protivnik je pomoći Ukrajini, LGBTQ prava i masovnih migracija, stubovi na kojima se temelji mainstream politika EU.

Rumunjska je bitna za NATO

U kontekstu vanjske politike postoje određena odstupanja od Georgesuca kojeg je najavio kao novog premijera ako pobjedi na izborima. Iako je pokazao teritorijalne pretenzije prema Ukrajini i zalagao se za zabranu slanja oružja, Simion ne gaji simpatije ni prema Moskvi. Štoviše označio ju je kao najveću geostratešku opasnost za Rumunjsku. Bukurešt je važan igrač u NATO savezu i predstavlja svojevrstan istočni štit Saveza. U zemlji se nalazi američki  raketni obrambeni sustav 'Aegis Ballistic Missile Defense System' ili ABMDS koji je izazvao nervozu u Moskvi. ABMDS integrira radarsku i raketnu tehnologiju kako bi omogućio praćenje, otkrivanje, identifikaciju i presretanje prijetećih balističkih raketa. Ovaj sustav može istovremeno pratiti stotine ciljeva. Sustav koristi napredni radar SPY-1 (kasnije moderniziran u SPY-6), koji omogućuje precizno praćenje raketa i njihovih putanja u stvarnom vremenu.

Ukrainian servicemen fire a BM-21 Grad multiple-launch rocket system toward Russian troops near the city of Pokrovsk | Author: Anatolii Stepanov Anatolii Stepanov

Aegis koristi rakete Standard Missile-3 (SM-3), koje su sposobne presresti balističke rakete u srednjoj fazi leta (srednji ili visoki visinski interval) i uništiti ih. Sustav može biti instaliran na vojne brodove (kao što su razarači i kruzeri), kao i na kopnene lokacije, kao što je američka baza u Rumunjskoj Deveselu. Simion je rekao da će povećati ulaganja u rumunjsku obranu i do sada nije pokazao želju za napuštanjem Saveza, štoviše traži prisnu i suradnju s Trumpom kojeg je s Meloni naveo političkim uzorima.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.

OSZAR »