Ako se osoba koja ne zna ništa o Mađarskoj iznenada nađe na ulicama Budimpešte, Debrecena ili bilo kojeg drugog mađarskog grada ovih dana, mogla bi stvoriti pogrešno mišljenje o tome tko je najpopularniji političar u ovoj zemlji. Mađarska je doslovno prekrivena istim tipom plakata, transparenata i jumbo plakata s likom Volodimira Zelenskog u prvom planu. A iza njega, u pozadini, su predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i zastupnik u Europskom parlamentu i predsjednik Europske pučke stranke Manfred Weber. Međutim, za čitatelje "EuroPravde" očito je da to nije znak poštovanja prema ukrajinskoj državi ili nešto slično.
Plakati, letci i reklamne novine sa sloganom "Nećemo dopustiti da odlučuju umjesto nas" dio su Orbanove masovne kampanje stvaranja mržnje prema Ukrajini među Mađarima pa i u Bruxellesu. Ovo nije prvi put da je Budimpešta započela javnu utakmicu protiv Ukrajine, samo da bi izgubila u finalu. Priča o tome kako je mađarski premijer "izašao na kavu" na summitu EU u prosincu 2023., kada su glasali o prijelazu Ukrajine u sljedeću fazu procesa pristupanja, postala je poznati klasik. Ali diplomati znaju da je bilo još mnogo sličnih priča, samo nisu privukle toliko pažnje. Međutim, sada je situacija fundamentalno drugačija.
Manje od godinu dana ostalo je do izbora u Mađarskoj, na kojima je Orbanov ulog izuzetno visok: prvi put od 2010. ima sve šanse izgubiti vlast. Nisu u pitanju samo pozicije i novac: za uži krug korumpiranog mađarskog premijera, ostavka bi mogla rezultirati zatvorskim kaznama ili potrebom za bijegom iz zemlje.
A za Ukrajinu je glavni problem to što ju je Orban odabrao kao glavnu temu svoje kampanje. Napad na Ukrajinu i njezinu europsku budućnost, čime bi se ona pretvorila u "neprijatelja" koji prijeti postojanju mađarske države, ideja je oko koje mađarski premijer pokušava okupiti svoje biračko tijelo. I ovaj opis nije pretjerivanje, piše Serhi Sidorenko za Europsku istinu. Odnosno, sada se ne radi o Orbanovoj trgovini s Bruxellesom, kao što je to bilo do sada.
Moramo shvatiti da su Orbanove šanse za pobjedu znatne. Mađarski vođa, bojeći se poraza, spreman je prijeći sve crvene linije. Priprema "zakon o stranim agentima" u stilu Putina kako bi ugasio neovisne medije u zemlji. Dakle postoji šansa da za godinu dana dobijemo još opasnijeg Orbana, za kojeg će mit o "ukrajinskoj prijetnji Mađarskoj" postati nešto poput nacionalne ideologije. Trenutno Ukrajina i Europa imaju samo jednu priliku prisiliti Orbána da promijeni ovu priču. To zahtijeva intervenciju Donalda Trumpa, a to nije lako. Ali ovu priliku treba iskoristiti.

Sada se izvori "Europske istine" slažu: šanse za otvaranje prvog klastera, odnosno za praktični početak pristupnih pregovora, u ovih šest mjeseci su nikakve. Viktor Orban ne samo da si je postavio cilj blokirati otvaranje pregovora, već je i učinio sve kako bi jednostavno nije imao drugog izbora. I ne samo zbog Ukrajine. Činjenica je da je za Orbana sadašnja poljska vlada, koja predsjedava EU do kraja lipnja, jedan od njegovih ključnih protivnika unutar EU. Orban definitivno neće dati Donaldu Tusku takvo postignuće kao što je uspjeh na ukrajinskom smjeru. Još početkom godine, kada namjere blokiranja Ukrajine još nisu bile finalizirane, Mađarska je smislila mehanizam za usporavanje barem do kraja lipnja. U tu svrhu Orban je najavio takozvane "nacionalne konzultacije" o Ukrajini i njezinom pristupanju EU. Ove „konzultacije“ trajat će do 20. lipnja. A onda jednostavno neće ostati vremena za političku odluku i za održavanje međuvladine konferencije.
Vrijedi napomenuti: nema sumnje da će se sudionici mađarske "ankete" jednoglasno usprotiviti ulasku Ukrajine u EU. Orban održava slične "nacionalne konzultacije" o raznim pitanjima od 2006. i svaki put dobiva preko 95% "da". Proces je strukturiran na takav način da je bilo koji drugi ishod jednostavno nemoguć. Pitanja u ovoj anketi uvijek su formulirana na izrazito manipulativan način i de facto ne predviđaju nikakav drugi odgovor osim onog koji očekuje Orbanova vlada (na primjer, zvuče poput "Ulazak Ukrajine u EU uništit će gospodarstvo Mađarske. I pravno, njegovi zaključci nemaju nikakvu težinu. Zato se isprva činilo kao još jedan PR potez. Uostalom, ovo je treći put u tri godine da Mađarska održava takve "nacionalne konzultacije" posebno u vezi s Ukrajinom.
Orban je 2023. godine također pitao Mađare o pristupanju Ukrajine, dobio gotovo jednoglasan odgovor "ne" - i to ga nije spriječilo da naknadno da Kijevu zeleno svjetlo za nekoliko koraka u procesu pristupanja. Orbánove "nacionalne konzultacije" 2022. godine dale su rezultat od 97% protiv uvođenja sankcija Rusiji. Ali to nije spriječilo EU da uvede 17 paketa sankcija tijekom rata velikih razmjera. Osim toga, četiri puta godišnje zemlje EU moraju glasati o produljenju sankcija u cjelini. Svaka od ovih odluka zahtijevala je jednoglasnost. Odnosno, mađarska vlada je nekoliko desetaka puta glasala "za" ili bila suzdržana, odnosno "išla na kavu" - iako je prije toga ucjenjivala kolege da će sve blokirati. Pa zašto je sada situacija drugačija?
"!Europska istina" već je izvijestila da su mađarski izbori 2026. posebni. Po prvi put od 2010. godine, kada je započelo neprekinuto Orbanovo razdoblje vladavine u Mađarskoj, njegova stranka Fidesz mogla bi izgubiti vlast. Na četiri prethodna izbora Viktor Orban ostvario je apsolutnu pobjedu i dobio ustavnu većinu, ujedinivši birače u otporu neprijatelju, odnosno protivniku - ne nužno stvarnom. Na prvim izborima, socijalisti su vodili vladu prije Orbána. Zatim, kada okrivljavanje prethodnika više nije bilo dovoljno, Orban je izgradio kampanju oko vanjskog neprijatelja. Nekoliko puta tu je ulogu odigrao George Soros, nekoliko puta Europska komisija, a migranti (iako se nisu nastojali naseliti u Mađarskoj) i europske vrijednosti također su proglašeni "prijetnjom mađarskoj naciji".
Jednom se "neprijatelj" promijenio usred kampanje. To se dogodilo 2022. Orbánova kampanja tada je započela kao antieuropska i usredotočena na tradicionalne mađarske vrijednosti. Ali započeo je rat velikih razmjera, a upravo je ona preuzela ulogu glavnog emocionalnog okidača. Orban je, uz pomoć državnog propagandnog stroja, uspio stvoriti dojam među biračima da anti Orbanovske stranke žele uvući mađarsku vojsku u rat protiv Rusije. Posljednji tjedni dokazali su da je Orban identificirao Ukrajinu kao svog "neprijatelja 2026. godine".

„Vreće novca – usput rečeno, našeg novca – odnose se iz Europe u Ukrajinu“, uvjeravao je Orban svoje slušatelje 2. svibnja u propagandnoj emisiji „Dobro jutro, Mađarska!“, koju premijer vodi svakog petka na Radiju Kossuth, de facto vladinoj radio postaji. U istom programu, Orban je europsku integraciju Ukrajine označio kao glavnu, egzistencijalnu prijetnju Mađarskoj .
„Moramo to spriječiti, jer će to Mađarsku dovesti do bankrota. Budimo iskreni: članstvo Ukrajine u Europskoj uniji dovest će do bankrota mađarskog gospodarstva, stoga to moramo spriječiti“, objasnio je. Prema Orbanu, u slučaju pristupanja, EU će biti prisiljena zadužiti se u povijesno visokim iznosima "kako bi financirala članstvo Ukrajine". „Ovaj dug će nas otjerati u bankrot, nećemo ga moći otplatiti. Naša djeca i unuci bit će opterećeni ovim dugom. Stoga je sada potrebno spriječiti smrtonosnu razinu duga u Europi“, dodao je premijer. "Alfa i omega, početak i kraj svega, najvažniji trenutak jest da se Ukrajini ne smije dopustiti da postane članica Europske unije."
Činjenicu da ključne prijestolnice EU-a, poput Berlina i Pariza, koje daju glavne doprinose proračunu EU-a, to ne vide - Orbán objašnjava time što druge države imaju koristi od članstva Ukrajine, "jer njihove velike tvrtke već posluju u Ukrajini". „A ima i onih koji će to platiti - to je Mađarska. Mi ćemo to platiti, bankrotirat ćemo“, inzistira šef vlade. Teško je dokazivati koliko su ta objašnjenja ekonomski apsurdna. Međutim, kada se ponavljaju svaki dan "iz svake pegle" - sve više Mađara ih prihvaća kao činjenicu.
A budući da Mađarska pod Orbanovom sadašnjom vladom ima ozbiljnih ekonomskih problema, mnogi su ljudi "siti" njegove retorike.
Umjetno stvaranje „ukrajinske prijetnje“ koja navodno dovodi u pitanje opstanak mađarske nacije kao takve (zvuči divlje i apsurdno, ali to je doslovna vladina naracija) važan je element Orbanove izborne strategije, ali nije dovoljan. Drugi element je potreba povezivanja ove „ukrajinske prijetnje“ s Orbanovim političkim protivnicima. Mađarski premijer i njegova vlada također se sustavno bave time.

Nedavno se u Mađarskoj pojavilo novo tijelo – Ured za zaštitu suvereniteta, kojemu je vlada dala zadatak identificirati organizacije koje primaju financiranje iz inozemstva. Ako ste mislili da je ovo kopija ruskog zakona "o stranim agentima", onda niste tako mislili, jest tako. Možda je jedina razlika fazni pristup. U početku je Ured za zaštitu suvereniteta trebao samo identificirati nedostojne organizacije, ali ih ne i kažnjavati, ali bilo je očito da se i taj korak pripremao. Sada Budimpešta prelazi u drugu fazu.
U srijedu navečer u parlamentarnoj bazi pojavio se nacrt zakona "O transparentnosti javnog života" koji ovom uredu daje proizvoljne, neregulirane ovlasti. U biti, ako se ovaj zakon usvoji, novo tijelo će moći prisiliti bilo koju javnu organizaciju ili medij da prestane s radom ako se utvrdi da obavlja funkcije političkog utjecaja koristeći strane resurse.,napisao je u srijedu jedan od ključnih neovisnih portala Telex .
„Jutros smo se probudili u Rusiji“, komentirao je inicijativu András Fekete-Gyór, bivši predsjednik oporbene stranke Momentum. "Koji je sljedeći korak, premijeru? Zabraniti oporbene stranke? Hoćete li strpati oporbene političare u zatvor? Hoćete li ići još dalje?"
Značajan broj uglednih mađarskih organizacija izdao je zajedničku izjavu u kojoj se navodi da se Orban priprema demontirati ostatke mađarske demokracije . Mnogi promatrači slažu se da će zakon biti izmijenjen prije nego što bude usvojen, jer je trenutno previše nejasan. Dolazi do smiješnog (i tužnog u isto vrijeme) – analiza pokazuje da Orban predlaže strože kažnjavanje onih koji vode neovisne medije sredstvima zapadnih donatora nego onih koji promiču nacizam. Ali kakve god bile promjene, Orbanov režim će si sigurno ostaviti priliku da u kritičnoj situaciji očisti medijsko polje.
Bez obzira na bilo kakvu moguću reakciju Bruxellesa, Berlina ili bilo koga drugoga. Jer je na ovim izborima previše toga u igri.
Tko može "slomiti" Orbana?
Za Ukrajinu ovaj razvoj događaja ima nekoliko vrlo negativnih posljedica. Dugoročna prijetnja je samo po sebi stvaranje neprijateljske slike Ukrajine u Mađarskoj. S obzirom na već tešku povijest veze, ovo bi moglo imati dugotrajan toksičan učinak na vezu. Druga, neposredna prijetnja je blokiranje kretanja Ukrajine prema EU. Ovdje je Orban izrazito jasan i kaže da mu je cilj zaustaviti proces u korijenu, prije nego što su pregovori o pristupanju uopće započeli. I stoga će inzistirati na zadržavanju svog veta.
„Ako se tobogan (tijek pregovora. - EP) već kreće punom brzinom naprijed, i ako za dvije ili tri godine dođemo do konačne odluke, bit će vrlo teško. Uostalom, zaustaviti stroj koji je već dobio zamah puno je teže nego spriječiti da dobije zamah“, objasnio je u sljedećoj emisiji programa „Dobro jutro, Mađarska!“. Ali najopasnija opcija je ako, nakon takve manipulativne kampanje, nakon što je godinu dana dokazivao mađarskom društvu da je Ukrajina njegov neprijatelj, Orban ponovno pobijedi na izborima. I takva se mogućnost ne može isključiti, s obzirom na spremnost sadašnjeg režima da vodi političku bitku bez pravila.
U ovom slučaju, čak će i Viktor Orban sa svojim propagandnim strojem imati izuzetno poteškoća s implementacijom ove naracije. I za to neće biti potrebe – jer ako propaganda funkcionira, zašto je ukinuti? To bi, u biti, moglo godinama, ako ne i zauvijek, blokirati kretanje Ukrajine prema EU – jer bismo bili prisiljeni pustiti druge kandidate da prođu, a politički „prozor proširenja“ bi se zatvorio. Problem je što se sada ne bismo trebali nadati da će Bruxelles riješiti Orbanov problem, kao što je to bio slučaj svih prethodnih puta.
I ne samo zato što za Orbana ovo nije pitanje trgovine s Bruxellesom. Slično tome, Bruxelles sada nije spreman "kupiti" dodatne ustupke od Orbana, kao što je to bio slučaj prije, kada je u zamjenu za glas podrške Ukrajini Orbanova vlada dobila neke financijske injekcije, deblokiranje sredstava itd. Sada se to neće dogoditi. Sadašnji mađarski režim "dobio" je doslovno sve u EU, a kako bi približila njegov pad, Europska unija nema namjeru davati financijske darove Mađarskoj. Međutim, postoji i drugi način – vjerojatno jedini koji može funkcionirati. Prolazi kroz Washington. Za Orbána, jedan od stupova njegove moći i imidža u Mađarskoj (i u inozemstvu) su dobri odnosi s Donaldom Trumpom. Međutim, izvori navode da stvari između njih nisu tako dobre kao što se čine.
Nedavno je sin američkog predsjednika Donalda Trumpa posjetio Budimpeštu. No svi su bili iznenađeni što je odbio otići u Ministarstvo vanjskih poslova na poziv ministra Petera Szijjarta (iako je Ministarstvo vanjskih poslova čak počelo okupljati lojalne novinare) te je imao samo kratak sastanak sa Szijjártom na marginama poslovnog foruma. Kratko i, kako kažu, neugodno: Trump mlađi objasnio je da Mađarska treba promijeniti odnose s Kinom. Ali Orbanov problem je što definitivno neće moći napraviti taj korak.
I stoga, možda je spreman ispuniti još jedan zahtjev, ako se takav pojavi. I Trump ima nešto za tražiti. I ovo nije pretjerivanje. Dio svih mirovnih planova i ideja koje dolaze iz Bijele kuće je pristanak na pristupanje Ukrajine EU. To je neizostavan uvjet za svako dugoročno primirje. Ali ako Orban to blokira, o čemu onda možemo razgovarati?
Drugo je pitanje kako Trumpu osobno prenijeti ovu jednostavnu ideju... Ali moguće je. Ako Ursula von der Leyen, Emmanuel Macron, Friedrich Merz itd. to čak i kratko spomenu u svojim razgovorima s Trumpom, Trumpov stav bi mogao postati prekretnica.