Nadbiskup Chicaga Blase Joseph Cupich još jedan je Hrvat koji ima pravo glasa na konklavi, izboru novog Pape.Taj 74-godišnji kardinal porijeklom je Hrvat. Kardinalom ga je imenovao papa Franjo u listopadu 2016. Cupich je poznat po tome što se oštro protivi progonu žena koje idu na pobačaj kao i LGBT osoba, iznimno je mnogo napravio za zaštitu njihovih prava.
Kardinal Blase J. Cupich ističe se kao istaknuti američki katolički prelat s dubokim hrvatskim korijenima. Rođen 19. ožujka 1949. u Omahi, Nebraska, u obitelji hrvatskih imigranata, Cupich je odrastao u katoličkom okruženju koje je oblikovalo njegovu vjeru i službu. Za svećenika je zaređen 1975., a za biskupa 1998. godine. Prije nego što je imenovan nadbiskupom Chicaga 2014., služio je kao biskup u Rapid Cityju i Spokaneu. Papa Franjo ga je 2016. godine imenovao kardinalom.
Kardinal Cupich ponosno ističe svoje hrvatsko podrijetlo. Posjeduje hrvatsku putovnicu i u nekoliko navrata dolazio je u Hrvatsku, posjetio je kuću u selu Ladanje Donje, župa Vinica, u blizini Varaždina, gdje je rođena i živjela njegova baka i odakle je 1917. kao 17-godišnja djevojka u potrazi za boljim životom otišla u Ameriku. U Nebraski se Barbara Bahun udala za Ivana Majhena koji je došao iz Karlovca i imali su četvero djece, uključujući kćer Mariju koja se udala za Blaža (Blase) Cupicha, a imali su devetero djece, uključujući Blasea Josepha, današnjega nadbiskupa Chicaga.
U svom pastirskom djelovanju, kardinal Cupich poznat je po progresivnim stavovima, osobito u pitanjima socijalne pravde, migracija i zaštite života. Njegov pristup naglašava važnost dijaloga i zajedništva unutar Crkve i društva. Ovih dana kardinal Cupich predvodi molitve u Chicagu nakon smrti pape Franje, koji je preminuo 21. travnja 2025. godine. Također, sudjelovat će u nadolazećem konklavu za izbor novog pape .
Blase odnosno Blaž Cupich zaredio se za svećenika 1975., u dobi od 26 godina, u Minnesoti je 1971. diplomirao filozofiju, u Rimu 1974. teologiju, te godinu poslije i umjetnost teologije, pisao je Express. Vrlo brzo se istaknuo kao onaj koji se bori za beskućnike, protiv rasizma, za prezrene u društvu po svim osnovama. Cupich je 2011. kao biskup Spokanea svećenicima u svojoj biskupiji otvoreno rekao da apsolutno ne podržava sudjelovanje bilo koga od njih u prosvjedima i molitvama organizacije "40 dana za život", i to zato "što žene odluku o pobačaju ne donose ispred klinike, nego za kuhinjskim stolom ili u dnevnom boravku, često sa sestrama, kćerima, prijateljicama", odnosno da žene pred kliniku već stižu s odlukom.
Čikaški kardinal bio je u Zagrebu pa na misi u zagrebačkoj katedrali naglasio kako mu je srce naročito ganuto kad se sjeti vlastitih korijena u zemlji koju su mu djedovi i bake nazivali "Lijepa naša domovino", a on ih je kao dijete usvojio pa danas moli "da bi vazda sretna bila". Kardinal Cupich je to izjavio predvodeći svetu misu u zagrebačkoj katedrali na slavlju svetkovine Blažene Djevice Marije - Majke od kamenitih vrata, pisala su 24sata u svibnju 2017. Zahvalivši na pozivu kardinalu Bozaniću ocijenio je kako mu je iskazao iznimnu čast, pozvavši ga da predsjeda i propovijeda ovom prigodom, koja, kako je rekao, u sebi sadrži bogatu tradiciju i povijest Zagrebačke nadbiskupije i Crkve u Hrvatskoj.
Istaknuo je kako u zagrebačkoj prvostolnici susreće dragi lik blaženoga kardinala Alojzija Stepinca te dodao kako "njegovu kanonizaciju iščekujemo u radosnoj molitvi". No Stepinčevu kanonizaciju do danas Hrvati nius dočekali, što su neki među hrvatskim kleorm zamjerali papi Franjo. Kardinal Sterpinac nam je primjer odanosti života Majci Božjoj, napomenuo je tad Cupich dodavši kako je posebno držao do svoje obitelji te obitelji u životu Crkve, kao i što je posebno bio osjetljiv prema progonjenima, siromašnima i prema svima koji su bili u potrebi.
Ocijenio je kako je Stepinčeva žrtva za druge, izrasla iz radosti služenja te je prepoznata u pobožnosti hrvatskih vjernika, koji svuda kamo odlaze i gdje žive sa sobom rado nose lik nebeske Majke i blaženoga Alojzija. Oni su, smatra Cupich, putovi prenošenja vjere i ljudskih vrijednosti te se često nalaze u obiteljskim domovima.
Kardinal je vjernicima poručio kako Blaženu Djevicu Mariju zovemo "svojom majkom" te naglasio kako ona kao dobra majka podučava.
Po Cupichevim riječima Marija podučava u obitelji jer na taj način podsjeća da je obitelj primarno mjesto na kojemu se uzajamno dijeli i prenosi Radosna vijest, Evanđelje. Marija, napomenuo je čikaški kardinal, podučava tako da ohrabruje i donosi radost onima koji čuju njezin glas te poziva na doprinos nas i cijeli naš naraštaj.