Top News
10253 prikaza

Rusi su je pratili. Novinarka je nestala, tijelo je iskasapljeno, netko joj je povadio organe

Profimedia
Točan uzrok smrti još nije utvrđen no stručnjaci sugeriraju da se radi o pokušaju skrivanja tragova mučenja i ubojstva.

Ukrajinsku novinarku Viktoriju Roščinu zarobila je Rusija dok je radila na ruskim okupiranim teritorijima u Zaporiškoj regiji u kolovozu 2023. Prema riječima njezinih kolega, Roščina se trebala vratiti u Ukrajinu tijekom razmjene zarobljenika u rujnu 2024., ali to se nije dogodilo, a tri tjedna kasnije obitelj novinarke saznala je da je umrla. Okolnosti njezine smrti nisu poznate.

Roščino tijelo vraćeno je kući tek u veljači 2025. Nalazilo se u torbi, a, kako je otkriveno u zajedničkoj istrazi Important Storiesa , The Guardiana , The Washington Posta , Ukrajinske Pravde i drugih novinara, Roščinom tijelu nedostajali su neki organi. Stručnjaci sugeriraju da ruska strana na ovaj način namjerava sakriti tragove mučenja ili davljenja, piše nezavisni ruski portal Meduza. 

Trećeg kolovoza, Viktorijin otac Vladimir, primijetivši da je njegova kći prestala provjeravati poruke na messengerima, digao je uzbunu. Istraga nekoliko ukrajinskih medija, koja je početkom ožujka 2025. objavljena kao dokumentarni film pod nazivom "Vikin posljednji zadatak", navodi da su 12. kolovoza ukrajinske agencije za provođenje zakona primile prijavu o Roščinom nestanku. Međutim, najvjerojatnije je kasnije, krajem kolovoza, pala u rusko zarobljeništvo. Kako su novinari saznali (ovo je poznato i iz prve istrage), u nekom trenutku Roščina je bio u Berdjansku, a zatim je otišla u Energodar. Tamo je, očito, unajmila stan, plaćajući za tri dana. Ovo je bio posljednji grad u kojem je viđena slobodna.

Top News Još 95 zarobljenih vojnika vratilo se u Ukrajinu, razmijenili su ih za ruske agresore

U Energodaru je najvjerojatnije primijetila nadzor. Njezina cimerica u jednom od kasnijih zatvorskih mjesta rekla je da je, prema Viktoriji, prije uhićenja iznad sebe vidjela dron. Tri dana nakon uhićenja, Roščinu su držali u Energodaru, a zatim su je premjestili u Melitopolj, gdje su je nekoliko mjeseci držali u takozvanim "garažama", gdje su je mučili. "Važne priče" podsjećaju nas da su "garaže" u Melitopolju naziv za industrijsku zonu ispod mosta prema četvrti Novi Melitopol. Prema riječima rođaka jednog od stanovnika Melitopolja, svi u gradu znaju da se tamo drže zatvorenici.

U prosincu 2023. Roščina je prebačena iz Melitopolja u pritvorski centar br. 2 u Taganrogu (to je opisano i u filmu "Vikin posljednji zadatak"). Prema nekoliko izvora, primljena je tamo u kritičnom stanju. Jedan od Roščinih cimera prisjeća se da je novinarka stigla "već napunjena nerazumljivim drogama" i da je  prestala jesti. Tijekom cijelog boravka u Taganrogu, Roščina je bila u vrlo lošem stanju i stalno je tražila liječničku pomoć; Težila je 30 kilograma. Krajem lipnja hospitalizirana je, ali nakon dva ili tri tjedna vraćena je u pritvorski centar.

Čuvalo ju je šest maskiranih muškaraca naoružanih mitraljezima

U bolnici je, prema riječima očevidaca, Roščinu čuvalo šest maskiranih muškaraca naoružanih mitraljezima. Guardian napominje da razina sigurnosti i napori koji su poduzeti da se ona održi na životu sugeriraju da ju je Moskva vidjela kao vrijednu pregovaračku figuru. Po povratku u ćeliju, Roščina je očito nastavila odbijati hranu, a voditelj pritvorskog centra pitao je njezine cimere što voli jesti, nakon čega su joj, kažu očevici, ponuđene banane i slatkiši. Nakon hospitalizacije, Roščina je smještena u zasebnu ćeliju. U filmu je pisalo da se vjerojatno u tom trenutku osjećala bolje.

kamapanja je krenula Top News Zelenski ili Zalužni? Ukrajina se sprema za izbore iako primirje još nije na vidiku

Početkom rujna (The Guardian precizira da je to bio 8. rujna), kako je bivši cimer novinarke rekao Vladimiru Roščinu, Viktorija je izvedena iz ćelije kako bi snimila video svjedočenja i zajedno s drugim zatvorenicima potpisala neke dokumente. Nitko je više nikada nije vidio živu. Otprilike u isto vrijeme, gotovo godinu dana nakon uhićenja, Roščina je prvi put mogla na nekoliko minuta nazvati svoju obitelj, koja je do tada znala samo da je zatočena na ruskom teritoriju. Njezin otac se prisjeća da je rekla: „Mama, tata, volim vas! Spremite se za susret. Obećali su mi da ću biti kod kuće u rujnu.“ To se dogodilo dan prije razmjene, tijekom koje se Roščina, prema ukrajinskim novinarima, trebala vratiti kući. Ali se nije vratila. Dana 10. listopada njezin je otac primio pisani odgovor na svoj zahtjev od ruskog Ministarstva obrane. U njemu je pisalo da je Roščina umrla 19. rujna i da će njezino tijelo biti predano ukrajinskoj strani u sklopu razmjene.

966322751 | Author: Profimedia Profimedia
Bivši ukrajinski ratni zarobljenik Mihailo Čaplja, koji je također bio u pritvoru u Taganrogu i vratio se kući 13. rujna, prisjeća se da je nekoliko dana prije toga izveden iz pritvora, stavljen u kamion sa ženom od pedesetak godina i odvezen na mjesto razmjene. Prema njegovim riječima, Victoria nije bila u kamionu. Zašto Roščina nije bila uključena u razmjenu nije poznato. Sevgil Musajeva, glavna urednica Ukrajinske pravde, za koju je Roščina pisala svoje posljednje izvještaje, bila je uvjerena da će se Viktorija vratiti tijekom razmjene 13. rujna. „Kolegica je rekla da se dogodilo nešto čudno jer sigurno zna da je bila na popisu. Pretpostavila sam da ju je netko odande izbrisao“, prisjeća se Musajeva.

Izvori za "Važne priče" kažu da vodstvo FSB-a „uvijek pažljivo proučava popise za razmjenu kako bi se s tog popisa pod svaku cijenu uklonili za njih najnepoželjniji ljudi“. Još jedna Ukrajinka koja se vratila kući tijekom razmjene 13. rujna, 37-godišnja Jelizaveta Šilik iz Starobelska u Luhanskoj oblasti, kaže da je razmijenjena tek u osmom pokušaju, a prije toga „sedam puta je uklonjena s razmjene“. „Nekoliko puta su me vodili do autobusa za razmjenu, ali kad su provjerili popise, FSB me jednostavno odbio“, prisjeća se Šilik.

RUSI OPET PRIJETE Top News Dmitrij Medvedev: Novinari Timesa legitimne su vojne mete, u Londonu se svašta događa

Roščino tijelo vraćeno je u Ukrajinu tek u veljači 2025., pod krinkom posmrtnih ostataka neidentificiranog muškarca. Prema novinarima, paket s tijelom s natpisom "NM SPAS 757" dostavljen je u mrtvačnicu u Vinnici. u "važnim pričama" objašnjava se da to znači: NM – neidentificirani muškarac, SPAS – potpuna bolest srčanih arterija, 757 – serijski broj. No paket je otkrio tijelo žene „u stanju dubokog smrzavanja i sa znakovima kaheksije“ (ekstremne iscrpljenosti). Na potkoljenici je bila oznaka: "7390 Roščina V.V."
Prema riječima predstavnika ureda glavnog državnog odvjetnika Ukrajine, Jurija Belousova, forenzičkim pregledom otkriveni su "brojni znakovi mučenja i okrutnog postupanja", uključujući ogrebotine i krvarenja, slomljeno rebro, ozljedu vrata i "moguće tragove električnog udara na stopalima". Glava joj je bila obrijana. Stručnjaci još nisu uspjeli utvrditi uzrok smrti zbog stanja tijela. Izvor blizak ukrajinskoj istrazi rekao je da je tijelo vraćeno bez nekih organa: očnih jabučica, mozga i dijela grkljana, a slomljena je i podjezična kost.

Aftermath of a Russian drone strike in Zaporizhzhia OBJAVIO STEVE WITKOFF Top News Zelenski pristao, Ukrajinci idu na izbore?! Oko 39 posto ih je za mir i dati Rusima teritorij

Vađenje organa, sugerirao je forenzički stručnjak koji je želio ostati anoniman, možda je bio pokušaj prikrivanja davljenja.

„Uklanjanje grkljana tijekom obdukcije nije standardna praksa. Grkljan može biti dobar dokaz davljenja. Kada je osoba zadavljena, najčešće je slomljena podjezična kost. „Kada ste zadavljeni, možete vidjeti krvarenje u bjeloočnicama i nedostatak kisika u mozgu“, objašnjava. Izvor iz ukrajinskih policijskih snaga kaže da Rusija ponekad vraća tijela bez unutarnjih organa. Prema njegovim riječima, u Rusiji se to objašnjava protokolom za rukovanje tijelima pokojnika prilikom slanja na obdukciju. „Međutim, ovo bi mogao biti način prikrivanja tragova nasilja“, dodao je.

DNK ženskog tijela pronađen u vrećici podudarao se s 99,999% DNK rođaka Viktorije Roščine. Međutim, obitelj odbija priznati rezultate pregleda i smrt svoje kćeri. Traže da se provede ponovljena studija.

MASAKRIRANI Top News Ukrajinci: Rusi nam vraćaju izrezana tijela, vade našim vojnicima unutarnje organe

 "Ne dobivamo samo mučena tijela, dobivamo tijela koja su, nažalost, bez organa. To potvrđuje tezu da crno tržište transplantacije organa u Rusiji radi" kazala je u srpnju 2024. godine  supruga ukrajinskog vojnika koji je zarobljen u Mariupolju, prenosi ukrajinska agencija Ukrinform.
"Obitelji pričaju jako strašne stvari, brinu se za svoje muževe i sinove. I to je prava boljka koja nas motivira da radimo brže i da stimuliramo međunarodne partnere da poduzmu određene akcije", kazao je lani Vasil Bodnar, ukrajinski veleposlanik u Turskoj. On je  s predstavnicima ukrajinskih obitelji ratnih zarobljenika lani razgovarao u Ankari nakon čega su javno pozvali turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, koji je u dobrim odnosima s Moskvom, da posreduje u stvaranju mješovite medicinske komisije koja bi pratila zdravstveno stanje i ukrajinskih i ruskih ratnih zarobljenika.
 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.

OSZAR »