Kardinali koji se sastaju prije početka konklave za izbor nasljednika pape Franje su na mukama, naime - pokušavaju odlučiti hoće li kardinal osuđen za pronevjeru i prijevaru moći sudjelovati u glasanju. Dilema se odnosi na kardinala Angela Becciua, koji je u prosincu 2023. godine osuđen na 5 i pol godina zatvora. Bio je najviši crkveni dužnosnik Katoličke crkve koji je ikad stao pred vatikanski kazneni sud, javlja Reuters.
Becciu je naravno negirao krivnju i ulaže žalbu na presudu. U razgovoru za Reuters u četvrtak navečer potvrdio je da smatra i očekuje kako će mu biti dopušteno da sudjeluje na konklavi. Njegov pravni status u crkvenom pravu datira od 24. rujna 2020., kada ga je papa Franjo pozvao u svoju rezidenciju i smijenio s dužnosti šefa vatikanskog odjela za odlučivanje o svecima. Papa ga je optužio za nepotizam i pronevjeru, rekavši: "Više nemam povjerenja u vas."
Afera vezana uz Vatikansku banku bila je ogromna, Angelo Becciu bio je uključen u sumnjivu kupovinu luksuzne nekretnine u Londonu, koja je izvedena kroz investiciju od 350 milijuna eura. Istražitelji su otkrili da je dio tih sredstava bio korišten za privatne interese, a transakcije su bile netransparentne. Crkva je, prema optužbama, izgubila oko 100 milijuna eura zbog loših ulaganja i neučinkovitih financijskih operacija. Iako je Becciu negirao krivnju, suđenje je izazvalo veliki skandal unutar Vatikana.
Becciuu je dopušteno da zadrži crkveni naslov i stan, ali mu je oduzeto "pravo povezano s kardinalatom." Tada je Becciu rekao da gubi pravo sudjelovanja u budućem konklavu. Prema crkvenom pravu, kardinali mlađi od 80 godina mogu sudjelovati u tajnom konklavu u Sikstinskoj kapeli, gdje glasaju pod Michelangelovom freskom Posljednjeg suda. Konklava se ne očekuje prije 6. svibnja.
Trenutno 135 kardinala ima pravo sudjelovati, a Vatikan Becciua, koji ima 76 godina, vodi kao "neizbornog" zbog navršene 80. godine. Između smjene i suđenja Becciu je nekoliko puta razgovarao s papom, uključujući na misi u njegovoj privatnoj kapeli. Becciu međutim smatra da se njegov status promijenio otkako ga je papa kaznio 2020. godine.
Za L'Unione Sarda, glavni list na njegovom rodnom otoku Sardiniji, Becciu je rekao da popis neizbornih kardinala "nema pravnu vrijednost", da nije bilo volje da ga se isključi iz konklava i da nikada nije bio zamoljen da službeno odustane od privilegije. Becciu je u razgovoru za Reuters potvrdio te izjave i dodao je u siječnju razgovarao s papom, tvrdi da mu je rekao: "Mislim da sam pronašao rješenje."
Becciu nije siguran je li papa ostavio pisane upute o njegovoj situaciji. Nakon smrti pape u ponedjeljak, vatikanski glasnogovornik Matteo Bruni nije odgovarao na pitanja o Becciovu položaju, sugerirajući da će to riješiti nakon sprovoda u subotu. Prije konklave svi kardinali, bez obzira na dob, mogu sudjelovati u Generalnim kongregacijama, gdje raspravljaju o poslovima vođenja Crkve. Većina kardinala nije komentirala Becciovo pitanje.
"Moji braća kardinali će odlučiti," rekao je Becciu, misleći na svih oko 250 kardinala koji će sudjelovati u Generalnim kongregacijama.
Angelo Becciu je osuđen zbog pronevjere i prijevare. Konkretno, bio je optužen za korištenje vatikanskih sredstava na nezakonit način, uključujući skandaloznu kupovinu luksuzne nekretnine u Londonu uz sumnjive financijske transakcije. Osuđen je zbog toga što je koristio crkvenu imovinu za osobne interese i one koji nisu bili u skladu s crkvenim pravilima, što je uključivalo malverzacije u vezi s investicijama i financijskim transakcijama koje su uključivale milijune eura.